Ο Παναιτωλικός με εμφάνιση που δεν άφησε περιθώρια στους παίκτες του Πάμπλο Γκαρσία έφυγε με τους τρεις βαθμούς στις αποσκευές του από το “Άγγελος Ράμφος” και ανέβηκε έστω και προσωρινά στη 2η θέση της Super League. Τα γκολ για τους φιλοξενούμενους σημειώθηκαν στο 14ο λεπτό όταν ο Σταυρόπουλος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ομάδας και στο 37ο λεπτό μετά από υπέροχο σουτ του Μπουζούκη.

Με το καλημέρα της αναμέτρησης οι παίκτες του Πάμπλο Γκαρσία απείλησαν τα καρέ των φιλοξενούμενων, όταν ο Μπάκου βγήκε απέναντι από τον Τσάβες, αλλά ο πορτιέρε του Παναιτωλικού αντέδρασε εξαιρετικά κρατώντας το μηδέν. Στο 5ο λεπτό Ουάρντα κέρδισε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, ο Γκονζάλες ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Και ενώ έδειχνε πως η ομάδα από το Περιστέρι, θα ήταν αυτή που θα άνοιγε το σκορ ο Παναιτωλικός βρήκε πρώτος το δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Λομόνακο κατέβασε μέσα στην περιοχή πάσαρε στο Μαυρία, ο οποίος έκανε το γύρισμα, ο Σταυρόπουλος βρήκε την μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του γράφοντας το 1-0. Μετά το τέρμα που δέχτηκαν οι παίκτες του Πάμπλο Γκαρσία, προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά η οργανωμένη άμυνα των παικτών του Γιάννη Πετράκη δεν άφηνε περιθώριά, στο 32ο λεπτό ο Ατρόμητος εκδήλωσε ουσιαστικά την πρώτη του οργανωμένη επίθεση μετά το αυτογκόλ του Σταυρόπουλου, όταν ο Κίνι έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Ουάρντα πήρε την κεφαλιά αλλά ο Τσάβες απέκρουσε κρατώντας ανέπαφη την εστία του. Στο 35ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματα τους, όταν ο Τορεχόν έσπασε την μπάλα στον Ντίαζ αυτός βγήκε αντιμέτωπος με τον Χουτεσιώτη, πλάσαρε αλλά ο κίπερ του Ατρομήτου του αρνήθηκε το γκολ. Στιγμές αργότερα και συγκεκριμένα στο 37ο λεπτό ο άλλοτε τερματοφύλακας του Άρη δεν κατάφερε να αποσοβήσει ένα φανταστικό γκολ. Ο Μαυρίας έσπασε τη μπάλα στον Μπουζούκη, αυτός έπιασε ένα υπέροχο σουτ και με τη βοήθεια του δεξιού δοκαριού έγραψε το 2-0, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

“Υπέταξε” και τον Ατρόμητο ο… ατσάλινος Παναιτωλικός
(INTIME)

Ο Πάμπλο Γκαρσία στην επανέναρξη της αναμέτρησης προσπάθησε να κάνει την ομάδα του πιο επιθετική, περνώντας στο ματς τους Μουντέ και Γιουμπιτάνα στις θέσεις των Αθανασίου και Τσιγγάρα αντίστοιχα, αλλά ο πολύ καλά οργανωμένος Παναιτωλικός δεν άφηνε περιθώρια στους Περιστεριώτες. Η πρώτη αξιοσημείωτη ευκαιρία στο δεύτερο 45λεπτό ήρθε στο 78ο λεπτό όταν ο Φαν Φέερτ πάσαρε στον Γιουμπιτάνα αλλά το πλασέ του τελευταίου μπλόκαρε εύκολα ο Τσάβες. Στο 83ο λεπτό Μουντές δοκίμασε τα πόδια του έξω από την περιοχή αλλά η προσπάθεια του πέρασε πολλά μέτρα άουτ. Στο 89ο λεπτό ο Παναιτωλικός έφτασε μια ανάσα και από τρίτο τέρμα όταν ο Λιάβας εκτέλεσε ένα φάουλ με τη μπάλα να τραντάζει το δοκάρι του Χουτεσιώτη. Στις καθυστερήσεις σε μια απέλπιδα προσπάθεια για την ισοφάριση, ο Μίχορλ έκανε ένα σουτ αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Τσάβες

“Υπέταξε” και τον Ατρόμητο ο… ατσάλινος Παναιτωλικός“Υπέταξε” και τον Ατρόμητο ο… ατσάλινος Παναιτωλικός

ΓΚΟΛ: / 14′ Σταυρόπουλος ΑΥΤ, 37′ Μπουζούκης
ΚΙΤΡΙΝΕΣ:
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:
ΔΟΚΑΡΙ: 89′ Λιάβας
STATS: Ο Παναιτωλικός κάνει το 3Χ3 στη κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος μετά από επτά χρόνια, καθώς τη σεζόν 2017-18 οι Αγρινιώτες είχαν κερδίσει τον Πλατανιά με 3-0, τον Λεβαδειακό με 2-1 και την Κασσιόπη με 1-0.

Ατρόμητος (Πάμπλο Γκαρσία): Χουτεσιώτης, Κίνι, Σταυρόπουλος (66′ Βρακάς), Μανσούρ, Αθανασίου (45′ Μουντές, Ουντρεαόγκο, Τσιγγάρας (45′ Γιουμπιτάνα), Γκονζάλες (73′ Καλοσκάμης), Μπακού (66′ Μίχορλ), Ουάρντα, Φαν Φέερτ

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Σιέλης, Παντελάκης, Στάγιτς, Μαυρίας (84′ Μπακάκης), Τορεχόν, Πέρες (84′ Λαγιούν), Μπουζούκης (75′ Μαϊένταβατς), Λιάβας, Ντίαζ (65′ Ροα), Λομόνακο (75′ Λούις)