Η ομάδα από την Σουηδία πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης από το πρώτο μόλις ματς κόντρα στην ομάδα από τα Νησιά Φερόε επικρατώντας με 4-1 και πλέον φαντάζει ως ο πιο πιθανός αντίπαλος της ομάδας του Ραζβάν Λουτσεσκου για την επόμενη φάση των προκριματικών του UEFA Champions League.

Η Μάλμε από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης έδειξε ποιος θα είναι το αφεντικό για την πρόκριση. Στο 21ο λεπτό ο Μποτχάιμ βρήκε τον Γιόνσεν και ο τελευταίος με άψογο τελείωμα έγραψε το 1-0. Στο 37ο λεπτό οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Μπόλιν, ενώ στιγμές πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου οι Σουηδοί έφτασαν και σε τρίτο γκολ με τον Γιόνσεν που διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα, γράφοντας το 3-0 που ήταν και το σκορ στην ανάπαυλα.

Στο δεύτερο 45λέπτο το σκηνικό άλλαξε η ομάδα από τα Νησιά Φερόε πήρε μέτρα στο γήπεδο και έγινε πιο επιθετική και έφτασε στη μείωση του σκορ στο 71ο λεπτό. Ο Φρεντερίκσμπεργκ με άψογο τελείωμα νίκησε τον τερματοφύλακα της Μάλμε γράφοντας το 3-1. Το τέρμα αυτό έδειξε να ξυπνάει τους γηπεδούχους που στο 85ο λεπτό με τον Ρίεκς πήραν εκ νέου προβάδισμα τριών τερμάτων (4-1), κάτι που δεν άλλαξε με την Μάλμε να βρίσκεται με το ένα πόδι στον τρίτο προκριματικό γύρο του UEFA Champions League, περιμένοντας τον ΠΑΟΚ .//ΝΚ