Η ομάδα του Βίγο κατάφερε να πάρει 3 σημαντικούς βαθμούς, επικρατώντας με 3:1 της Εσπανιόλ στη Βαρκελώνη για την 26η αγωνιστική της La Liga.

Με πρωταγωνιστή της τον Ιάγο Άσπας, η Θέλτα επιβλήθηκε με το εμφατικό 3:1 στην έδρα της Εσπανιόλ, κάνοντας σημαντικό… βήμα για μια θέση που οδηγεί σε ευρωπαϊκό “εισιτήριο”. Με τη νίκη αυτή, η ομάδα του Κάρλος Καρβαλιάλ ανέβηκε στους 34 βαθμούς, ενώ οι Καταλανοί έμειναν στους 27 βαθμούς και χρειάζονται… ανάσα για να απομακρυνθούν από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Το σκορ της αναμέτρησης άνοιξε με υπέροχο πλασέ στο 26΄ο Γκάμπρι Βέιγα και λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα τέρματά τους χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που ανέλαβε ο Ιάγο Άσπας και κέρδισε ο Πέρες από μαρκάρισμα του Καμπρέρα. Στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, η Θέλτα είχε ξανά τον έλεγχο της αναμέτρησης και στο 83′ κατάφερε να κάνει το 3:0 μετά από μια ωραία ομαδική συνεργασία που κατέληξε στον Πέρες. Το μόνο που κατάφερε η Εσπανιόλ ήταν να μειώσει στο 86′ με τον Γρεχέρα για το τελικό 1:3. //